en_US
en
PreviousNext

Sample Picture 3

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.

 

FAYDALI BAĞLANTILAR

 

HAVA DURUMU

 
 

ARAMA

​MOTORU

off
Mobile View
Desktop View
Sahil Yolu Projemiz


1938

SAHİL YOLU PROJESİNİN HAYATA GEÇİRİLMESİ DURUMUNDA ÜLKEMİZE BÖLGEMİZE VE İLÇELERİMİZE KAZANDIRACAKLARI BAZI ÖNEMLİ UNSURLARI AŞAĞIDA KISA BAŞLIKLAR ALTINDA BİLGİNİZE ARZ EDERİM.

1)Ulaşıma Katkıları:

-Malatya ile Elazığ İli arasında bulunan Kömürhan Köprüsü ile Diyarbakır’ın Çüngüş İlçesine bağlı Karakaya Barajı arasına, Fırat nehri kıyısı boyunca sahil yolu yapılır ise Malatya-Elazığ arasında bulunan şehirlerarası D-300karayolu ile Şanlıurfa-Diyarbakır arasında bulunan D-885 karayolları birbirine bağlanarak aradaki mesafe yerleşim durumuna göre 100 ila 200 kilometre arası kısalmış olacak.

 Örnek:   Şanlıurfa’dan yola çıkan bir araç Diyarbakır-Elazığ istikametinden Malatya’ya gitmek isterse 350 km yol kat etmesi gerekiyor. Şayet sahil yolu hayata geçirilirse Şanlıurfa’dan yola çıkan bir araç Siverek ilçesinden Diyarbakır’ın Çermik ve Çüngüş ilçelerinden geçerek D-300 karayolunun Kömürhan köprüsü ayağına 150 km sonra, Malatya iline 200 km sonra varmış olur. Dolayısıyla 150 km’lik avantaj sağlanmış olur.

-Batıda Malatya üzerinden Ankara, Sivas, Kahramanmaraş; Doğuda Elazığ üzerinden Bingöl, Tunceli, Erzurum, Erzincan; Güneydoğu’da Diyarbakır’ın Çüngüş ve Çermik ilçeleri üzerinden Adıyaman’ın Kahta ve Gerger; Şanlıurfa’nın Siverek ilçesi bağlantılı karayolları ile ulaşımları kısalarak doğu ile batı birbirine bağlanacak.

-Özellikle transit yolcu taşımacılığı ve yük kamyonları böyle bir yolu tercih edecek, D-300 ve D-885 şehirlerarası karayollarımızın trafiğini rahatlatacağı gibi milli ekonomimize de büyük katkılar sağlayacaktır.

-Sahil yolu genelde ülke ekonomisine katkı sağlayacağı gibi özellikle bölgemizde bulunan Diyarbakır’ın Çüngüş ve Çermik, Malatya’nın Pütürge ve Doğanyol, Elazığ’ın Sivrice, Şanlıurfa’nın Siverek ve Hilvan, Adıyaman’ın Kahta ve Gerger ilçeleri bu projenin gerçekleşmesi ile canlılık kazanacaktır. Özellikle Türkiye’nin ikinci büyük barajı olan Karakaya Barajı’nın da sınırları içerisinde bulunduğu Diyarbakır’ın Çüngüş ilçesi çıkmaz sokak olmaktan kurtulacaktır. Çüngüş ilçesinin Diyarbakır’dan başka ilimize bağlantı yolu bulunmamakta ve Diyarbakır’a uzaklığı 117 km’dir.

2)Ticari Katkıları:

-Karakaya Baraj Gölü’nde yeni faaliyete geçmiş olan alabalık üretimi geliştirilerek sahil boyu faaliyet gösterecek.

-Yol kenarında dinlenme tesisleri  ve mesire yerleri açılacak.

-Sahil kıyısında seracılık yapılacak.

-Sahil kıyısına yazlıklar yapılarak bölge insanının kentten köye dönüşü sağlanacak.

-Oteller yapılacak.

-Her türlü tatlı su balıkçılığı ve aktivitelerin yapılmasına olanak sağlanacak.

-Bölgede boşa akmakta olan derelere hidroelektrik santralleri kurulacak.

-Bölgede üretilen sebze ve meyveler şehirlere pazarlanacak ve üretim artacak.

3)Güvenlik:

-Sahil yolunun var olması bölge insanının sağlık ve güvenlik sorunlarını minimuma indirecek, hastalara kısa sürede ulaşılacak.

-Bölgede meydana gelebilecek olası bir yangın, terör gibi olumsuzluklara anında müdahale edilebilecek.

4)Turizm:

-Sahil yolunun hayata geçirilmesiyle gezi turları düzenlenerek bölgemizin tarihi ve doğal güzellikleri Dünya’ya tanıtılaca.

-Bölgemizden tarihi İpek Yolu Çüngüş, Çermik ve Siverek ilçelerinden geçtiğinden dolayı bu sahil yolu tarihi İpek Yolu’nu yeniden hayata geçirmiş olacak.

-Çüngüş, Çermik ve Siverek ilçelerimizle beraber Ergani ve Eğil ilçelerimiz gibi tarihte birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış güzel coğrafyamızda bulunan tarihi camiler, hanlar, hamamlar, köprüler, manastırlar, kaleler, mağaralar ve bunun gibi birçok tarihi ve doğal güzelliklerimiz Dünya’ya tanıtılacak.

-Ülkemizin medar-ı iftiharı olan Fırat Nehri üzerinde bulunan ve Dünya’nın sayılı barajlarından olan Karakaya Barajı, Atatürk Barajı, Keban Barajı ve Birecik Barajı arasındaki karayolu mesafesi kısalacak, bahsi geçen barajlarımızı öğrencilerimizin, yerli ve yabancı turistlerin kolayca gezip görme imkanı olacak.

-Sahil kenarına oteller, dinlenme tesisleri ve benzeri tesisler kurularak Baraj gölünde tekne turları, jet ski, deniz bisikleti vb. gibi aktivitelerin yapılmasına olanak sağlanacak.

5)Ekonomi:

Her gün binlerce aracın geçtiği D-300 ve D885 şehirler arası kara yollarının aktif trafik akışının bir kısmının sahil yoluna yönelmesi Ülke ekonomisine yakıt, lastik, yol aşınması, iş güçlüğü, zaman kaybı  v.b.gibi unsurlarda yüksek miktarlarda ekonomik katkı sağlayacak.

                                                                                 Hayrettin YILDIRIM

                                             DİYARBAKIR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİS ÜYESİ

​AŞAĞIDAKİ RESİMLERE TIKLAYARAK PROJEMİZ HAKKINDA GÖRSEL OLARAK BİLGİ ALABİLİRSİNİZ

 
 

Copyright ©2015 Çüngüş Belediyesi Designed By Nurettin YILDIRIM

//code.tidio.co/qjszxpxcdlp7eogqb4o6mipevo7xpx4y.js