en_US
en
PreviousNext

Sample Picture 3

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.

 

FAYDALI BAĞLANTILAR

 

HAVA DURUMU

 
 

ARAMA

​MOTORU

off
Mobile View
Desktop View
Ekonomi
1353
 


EKONOMİ

TARIM

Yollarımızın ulaşım için çok elverişli olmayışı ve üretilen tarım ürünlerinin pazarlara ulaştırılacak kadar fazla olmaması gibi sebeplerle üretilen tarım ürünleri genellikle ilçe merkezinde pazarlanmaktadır. ilçemizde Tarım ürünü olarak; Buğday, arpa, mısır, darı, nohut, mercimek, kuru soğan, sarımsak, vs. yetiştirilmektedir. Bunların dışında bağcılık,arıcılık faaliyetleri yaygın biçimde görülmekte ayrıca hızla gelişmektedir.

   Çüngüşte Patates en iyi Malkaya(ELYOS) köyünde yetiştirilir.Geçitköyün domatesi ünlüdür.4500 hektar üzüm bağı vardır.badem ve ceviz bol üretilir.Deveboynu,geçitköy,Hamdere,Hindibaba,Keleşevleri,Oyuklu,Yeniköy,Aktaş,Arpadere,Akbaşak başlıca bağcı,üzümü ünlü köylerdir.Birinci dünya savaşı sonlarına kadar ipekböceği yetiştirilirdi. Dutluklar çok fazla idi.Dutlar daha çok kurtularak tüketilir.Yeniköyün dutu ünlüdür.Avut köyünde de çekirdeksiz,küçük,çok leziz ak renkli,inci dutlar elde edilir.
Çataldut köyünün tanesi bir kilo gelen ayvası,Avut ve Karaköy’ün cevizi çok rağbet görür.Geçitköy’ün narı değerlidir.Hindibaba köyü çevresi incirleri kurutularaj değerlendirilir
Diyarbakır piyasasında Arduva peyniri ve Arduva yağı ünlüdür
Avut ve Aktaş köylerinin altın yıldızlı,sırlı akça balları pek nefistir ve İstanbul’da ünlüdür.


ARICILIK

İlçemizde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı İşbirliğiyle 1997 yılında 83 aileye 5 arılı kovan ve arıcılık malzemeleri dağıtılmıştır. Arıcılık faaliyetlerinin etkili bir şekilde yürütülmesi için kışları Fırat nehri kıyısında ve yazları Savcak tepelerinde konaklama yerlerine gidilmesini sağlayan yolların yapılması gerekir.

 

BAĞCILIK

İlçe merkezinde bağcılık çok eskiye dayanmaktadır. Mevcut bağların yaşlı olması nedeni ile bağ alanlarında oldukça azalma olmuştur. Bağcılığın eski düzeye çıkması için Devlet desteği ile 14.450 Adet aşılı bağ çubuğu ile 145 Dekarlık sahada ekim ve bakım çalışmaları yapılmıştır. Bu çerçevede 1997 yılı 1. Yarısında S.Y.D. Vakfı kanalı ile 15 aileye 10´ar dekarlık örnek bağ tesisi yapılmıştır.

 

Copyright ©2015 Çüngüş Belediyesi Designed By Nurettin YILDIRIM

//code.tidio.co/qjszxpxcdlp7eogqb4o6mipevo7xpx4y.js